Дитяча психотерапія: навіщо?

«Дорослі такі нетямовиті, а діти просто не в змозі розжовувати їм усе».

«Маленький принц», А. Сент-Екзюпері

Уважно вслухаймося в те, що говорив Маленький принц. Ось вона – головна трудність у стосунках між дітьми й дорослими: коли ми дорослішаємо, ми стаємо розумними й досвідченими, але часто перестаємо розуміти й відчувати те, що переживають діти. Ми буквально починаємо говорити різними мовами. Вони своєю, дитячою, а ми – дорослою. Дитяча мова – це насамперед бурхливі та ще не приборкані переживання й почуття. Доросла – це досвід і знання, які говорять, що і як потрібно, проте не завжди помічають почуття й переживання. Діти плачуть, зляться, кричать, намагаючись мовою почуттів розповісти про те, що з ними відбувається. А ми часто хочемо, щоб вони по-дорослому пояснили, чого хочуть.

Дитячий психолог – це «перекладач» із дитячої мови дорослою

Нам іноді незрозумілі їхні страхи, вони здаються безглуздими й необґрунтованими. Нас дратує те, що вони гризуть нігті або приносять з вулиці всіляке сміття. Ми сердимося, коли вони плачуть, відмовляючись іти в садочок або до школи. Нам хочеться їх стукнути, коли вони щипають або б’ють молодших сестер і братів. І ми починаємо сваритися, кричати, виховувати. Однак від цього тільки погіршуються наші стосунки, множаться образи й нерозуміння. А іноді – ще й посилюються вияви, які нас дратують: істерики частішають, страхи множаться, агресія посилюється…

Саме тут і може прийти на допомогу дитячий психолог. Це людина, яка може стати посередником між вами й вашою дитиною. Дитячий психолог, якщо можна так сказати, – це «перекладач» із дитячої мови дорослою. Він може допомогти вам зрозуміти, що намагається сказати дитина своїми страхами чи хворобами. А потім – разом з вами знайти можливість подолати ці труднощі, щоб налагодити стосунки, щоб ваша дитина могла повною мірою розвинути свої здібності. Адже наше головне завдання – допомогти зростаючій маленькій людині дізнатися про свої можливості й активізувати всі свої ресурси.

Про що треба пам’ятати батькам – тут