Чого я зробити не зможу
Хочу виділити кілька традиційних прохань, які я не зможу виконати.
Порадьте, як мені вчинити в цій ситуації, що зробити, яке прийняти рішення
Я не даю порад і не підказую рішень хоча б тому, що для вас буде корисніше самим знайти рішення і взяти відповідальність за нього на себе. Сам процес пошуку цього рішення може відкрити вам очі на багато такого, чого раніше ви не помічали, але яке може бути причиною того, що відбувається. А порада – це моє бачення, яке може бути помилковим, та й із вашим може не збігатися. У результаті я можу направити вас «по хибному сліду», і моя порада не принесе вам жодної користі, а може, навіть і нашкодить.
У разі такого прохання я можу запропонувати вам пошукати вирішення проблеми й вихід із ситуації разом зі мною, а не чекати від мене дороговказа в єдино вірну сторону.
Розкажіть, ви маєте знати, де в людей точки, на які можна натиснути – і вони все зроблять
Я не можу розповісти вам нічого такого. По-перше, тому що я знаю, що таких точок немає. По-друге, я вважаю, що змушувати людей щось робити абсолютно непродуктивно, з ними слід як мінімум домовлятися, а в ідеалі – ще й зрозуміти їх. «Натискати» на щось – означає маніпулювати, а маніпуляція, на мій погляд, не найкращий спосіб спілкування з людьми. Змусити зробити, підвести до потрібного рішення, бажаної відповіді – це позиція, яка не враховує інтересів і думки іншої сторони. Тому ви рано чи пізно ризикуєте зовсім зіпсувати будь-які стосунки.
У разі такого прохання я можу запропонувати вам два варіанти. Перший: розібратися в тому, чому ви так хочете примушувати людей щось робити замість того, щоб обговорювати це з ними. Другий – спробувати попрацювати над тим, щоб побудувати стосунки з людьми на принципі діалогу, а не натисненні неіснуючих точок.
Скажіть, хто в цій ситуації винен?
Я не визначаю, хто правий, а хто ні. Я не суддя, і мій кабінет – не зал засідань. Якщо ви хочете отримати вердикт кваліфікованого фахівця, який визначає, хто з оточуючих винен, я не зможу вам допомогти. Один із моїх улюблених письменників вдало перефразував біблійну істину: «Судіть – і судимі будете. Але судіть найперше себе». Я також вважаю, що перед тим, як шукати навколо винних, варто для початку подивитися у дзеркало. Тому в разі такого прохання я можу запропонувати вам разом зі мною зазирнути у власне задзеркалля і, в першу чергу, розібратися в тому, яка ваша роль у ситуації, що склалася. А потім уже можна буде поговорити і про інших учасників вистави.
Скажіть, як у цій ситуації вчинити правильно (добре, чесно)?
Я не можу вам сказати цього хоча б тому, що для початку слід зрозуміти: добре і правильно для кого, або чесно по відношенню до кого? Крім того, мені здається, що таки оцінні терміни як «добре»/«погано», «правильно»/«неправильно» для початку слід прояснити. Адже в кожної людини своя система цінностей, у кожного свої «добре» і «правильно». Можливо, це допоможе вам побачити не тільки чорний і білий кольори, а як мінімум сірий (я вже не кажу про всі барви веселки).
У разі такого прохання я можу запропонувати вам розглянути разом усі можливі варіанти, знайти їхні переваги й недоліки, щоб за результатами цього дослідження ви самі змогли ухвалити прийнятне для вас рішення.